Tinklaraščio pradžios puslapis
Asmeniniai finansai
Asmeninių finansų patarimai

9 patarimai skolinant pinigus šeimai ir draugams: ką būtina žinoti?

5 min. skaitinys
Calculator placeholder

Siųsti iš

Populiarios

All countries

Keitimo kursas

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Pervedimo mokestis

Nemokamai – – – 0.99 0.99 USD

Gavėjas gaus

Populiarios

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Bus gauta per 30 minučių

Turbūt visi bent kartais susiduriame su situacijomis, kai artimieji prašo paskolinti pinigų. Jei suma nėra didelė, dažniausiai net nesusimąstome, bet kai kalbame apie šimtus ar tūkstančius eurų, reikėtų kai ką žinoti. Nors skolindami ir negalvojame, kad nutiks kas nors neplanuoto, pavyzdžiui, neatgausime pinigų, prieš priimant sprendimą reikėtų įvertinti įvairias galimybes. Keliomis esminėmis taisyklėmis, kaip skolinti pinigus artimiesiems ir išvengti potencialių nemalonumų, šiandien ir pasidalinsime.

     1. Skolinkite tik tai, ką turite

Pirmoji taisyklė, kurią reikėtų įsidėmėti: skolinkite tik tuos pinigus, kuriuos turite savo sąskaitoje. Neatidarykite kreditinės kortelės sąskaitos kito žmogaus vardu, taip pat atsargiai vertinkite ir prašymus laiduoti, jei artimasis ima paskolą. Žinoma, jei tai ypač artimas žmogus, pavyzdžiui, sutuoktinis ar tėvai, tada galite jiems padėti. Tačiau turėkite omenyje, kad pinigų skolinimas kitiems turės įtakos jūsų pačių skolinimuisi ateityje, tad jei greitu metu taip pat galvojate apie paskolą, pasakykite artimiesiems, kad šiuo metu tokios paslaugos padaryti negalite.

     2. Skolinkite tik tiek, kiek galite sau leisti

Kai artimieji pakliūva į bėdą, norime daryti viską, kad jiems padėtume. Tačiau prieš skolindami prašomą sumą pinigų, įsitikinkite, kad be jos sėkmingai galėsite gyventi. Netuštinkite savo „juodai dienai“ atidėtų santaupų, prisiminkite, kad, paskolinus pinigus, jums taip pat gali kas nors nutikti, o tada patys pakliūsite į bėdą, neturėdami, kaip susimokėti.

     3. Pagalvokite, kaip pinigų skolinimas paveiks jūsų santykius

Ši taisyklė labiausiai galioja skolinimams šeimos viduje. Pavyzdžiui, jei sutiksite paskolinti pinigų vienam broliui, kaip į tai reaguos kitas? Ypač, jei kažkada jam jau atsakėte? Žinoma, jei abi pusės yra racionalios, greičiausiai pykčių nekils, tačiau verta nuodugniai įvertinti situaciją ir įsitikinti, kad vėliau dėl jos nekils jokių konfliktų. Tai galite netgi aptarti su visais šeimos nariais.

      4. Išsiaiškinkite visas detales

Apie pinigus kalbėti daugeliui sunku, todėl, paprašyti jų paskolinti, daugelis net nesigilina, kokiu tikslu. Tačiau tą būtina padaryti. Juk bankas niekada neskolina pinigų, neišsiaiškinęs, kam jų reikės, tiesa? Jei paklausus, kam jūsų artimajam reikia aptariamos pinigų sumos, jis nenori atsakyti, traktuokite tai kaip įspėjimą ir venkite veltis į tokią situaciją. Jei atsakymą gausite, įsigilinkite į detales. Pavyzdžiui, jei jūsų artimasis pritrūko lėšų būsto įrengimui, pasidomėkite, ką konkrečiai už tuos pinigus planuoja įsigyti, ar tie dalykai – tikrai verti kainos, kurią jums pasakė.

      5. Pasvarstykite apie palūkanas

Skolinant pinigus artimiesiems, retai kada susimąstome, kad reikėtų imti palūkanas, tačiau tai padaryti verta, ypač, jei skolinate didelę sumą ar ilgam laikui. Laikui bėgant jūsų pinigai nuvertės, tad, paskolinę dešimt tūkstančių šiemet, po penkerių metų už juos galėsite įsigyti daug mažiau prekių. Žinoma, nereikėtų siekti iš artimųjų pasipelnyti, tačiau apsaugoti save – būtina. Be to, palūkanos paskatins skolą grąžinti laiku, o gal net greičiau.

      6. Susitarkite dėl sąlygų

Šis punktas yra absoliučiai būtinas. Jei jau nusprendėte skolinti pinigus, viską nuodugniai aptarkite: kokią sumą skolinsite, ar taikysite palūkanas, jei taip, kokio dydžio. Aptarkite grąžinimo sąlygas: kokiomis įmokomis, per kiek laiko, kada galutinis terminas. Apsvarstykite, ką darysite dėl delspinigių. Jei abiems pusėms visos sąlygos tinka, jas užrašykite (tikrai nebūtina tam samdyti teisininko – savais žodžiais surašytas dokumentas, kuriame yra visos detalės, turi tokią pačią teisinę galią). Dokumentą privalo pasirašyti abi pusės, geriausia turėti dvi kopijas (po vieną kiekvienam).

      7. Aptarkite blogiausius įmanomus scenarijus

Tai jau turėjote padaryti, įgyvendindami aukščiau esantį punktą, tačiau tai yra pakankamai svarbu, kad akcentuotume atskirai. Susitarkite, kas bus, jei mokėjimai vėluos, jei artimasis nesugebės grąžinti jums pinigų. Nuspręskite, kokiu atveju imsitės teisinių veiksmų. Žinoma, kalbėti apie tai su mylimu žmogumi gali būti nemalonu, tačiau traktuokite tai kaip verslo santykius. Tą patį pasakykite ir kitai pusei: taip sumažinsite įsižeidimo galimybę.

      8. Nesikiškite į svetimus reikalus

Paskolinę pinigus, dauguma žmonių yra linkę iš arti stebėti savo artimuosius ir vertinti jų išlaidas. Tačiau vėlgi, pastatykite save į banko vietą: suteikęs jums paskolą, jis netikrina jūsų sąskaitos išrašo ir neskambina dėl to, kad pavakarieniavote brangiame restorane. Dabar vienintelis jūsų rūpestis yra laiku atgauti paskolintą sumą, o ne jūsų artimojo asmeninių finansų valdymas.

     9. Nebijokite pasakyti „ne“

Net jei turite tokią sumą pinigų, kurios reikia jūsų artimajam, visos detalės jums atrodo priimtinos ir sutariate dėl paskolos sąlygų, yra tikimybė, kad jausitės nepatogiai. Tokiu atveju geriausia tiesiog atsisakyti. Deja, tačiau pinigų skolinimas yra sugriovęs ne vieną šeimą ar draugystę, todėl, jei kuris nors iš asmenų jaučiasi nepatogiai, geriau rūpintis santykiais nei aukoti juos dėl skolos.

Apibendrindami norėtume pridurti, kad pinigų skolinimas artimiesiems, ko gero, niekada nebus geriausias finansinis sprendimas, tačiau, nepaisant to, tai yra mūsų artimieji ir mes norime jiems padėti. Skolindami stenkitės būti maksimaliai racionalūs, vadovaukitės aukščiau esančiomis taisyklėmis, ir viskas greičiausiai bus gerai. Svarbiausia – nebijoti atsisakyti, jei nuojauta sako, kad situacija gali nesibaigti geruoju. 

______________

Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀

Apie autorių

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Pakvieskite draugus į TransferGo ir uždirbkite 22€