Kaip sutaupyti daugiau ir kodėl tai ne visada pavyksta?
Santaupos yra labai svarbi asmeninių finansų valdymo dalis. Jos suteikia mums saugumo jausmą (kai kalbame apie santaupas, skirtas „juodai dienai“), padeda įgyvendinti svajones (čia turime omenyje santaupas atostogoms ar didesniems pirkiniams), greičiau atsilaisivinti nuo įvairių įsipareigojimų (kai dalį sutaupytų pinigų pervedame, pavyzdžiui, būsto paskolai padengti).
Ir vis dėlto, santaupos yra ir bene sunkiausiai suvaldoma asmeninių finansų dalis – daugeliui mūsų sunku sutaupyti norimą sumą, atrodo, tai niekaip nepavyksta ir pinigų vis nelieka. Kviečiame perskaityti šį straipsnį, jei ir jūs susiduriate su panašiomis problemomis – čia dalijamės patarimais, kaip sutaupyti daugiau ir kokios klaidos tam trukdo.
Pasidarykite aiškų biudžetą
Taupymas privalo būti įrašytas į jūsų asmeninį biudžetą. Standartiškai rekomenduojama atidėti bent 20 % pajamų, bet tikslų skaičių įvertinkite pagal savo pajamas – galbūt galite sau leisti ir daugiau? Peržiūrėkite kitas biudžeto eilutes ir nuspręskite, kaip ir ko galite atsisakyti vardan didesnės sutaupytos sumos.
Paverskite taupymą savo prioritetu
Bene didžiausia taupymo klaida – taupyti tai, kas liko nuo kitų išlaidų. Tokiu atveju lieka arba nieko, arba pernelyg maža suma. Norint tą pakeisti, taupymą svarbu prioretizuoti – kai jau pasidarysite biudžetą ir nuspręsite, kokią sumą norite atidėti per tam tikrą periodą (pvz., 200 svarų nuo 1000 svarų pajamų), padarykite tai iškart, kai tik gausite pinigus. Geriausia tam turėti atskirą sąskaitą.
Peržiūrėkite prenumeratas
Gyvename „Netflix“, „Spotify“, „Patreon“ ir įvairių kitų programėlių laikais, tad daugeliui jos sudaro nemažą išlaidų dalį. Net nedrįstume kelti klausimo, ar už turinį mokėti reikia – vienareikšmiškai taip. Tačiau ar tikrai suvartojate jo tiek, kiek išleidžiate? Apsvarstykite, ar jums tikrai reikia visų prenumeratų, bei įvertinkite galimybę dalintis. Daugelis programėlių siūlo porų, šeimos ar panašius planus, kur prieiga prie turinio legaliai gali naudotis keli žmonės, tačiau kiekvieno jų išleidžiama suma yra mažesnė nei ta, kurią išleistumėte turėdamas planą tik sau.
Atsisakykite spontaniškų pirkinių
Impulsyvus pirkimas – vienas didžiausių taupymo priešų. Įdomu tai, kad impulsyviais reikėtų laikyti ne tik didesnius pirkinius – drabužius, aksesuarus ar buitinius prietaisus, bet ir smulkmenas – vandens buteliukus, užkandžius, neplanuotas vakarienes mieste. Prisiminkite, kad visi jūsų pirkiniai turi būti įtraukti į biudžetą iš anksto – nustatykite, kiek per mėnesį galite sau leisti išleisti drabužiams, neplanuotiems skanumynams (nes visi mes juk kartais pasiduodame šviežiai iškeptų bandelių kvapui eidami pro kepyklėlę), vakarienėms ir panašiai.
Atsisakykite žalingų ir brangių įpročių
Daugelis mūsų turime tokių įpročių, kurie atneša mažai džiaugsmo, bet nemažai kainuoja, o kai kuriais atvejais dar ir kenkia. Žinoma, kartais smagu po darbo su kolegomis nueiti į barą, bet kai tai tampa aklu įpročiu, dažnai ima teigti mažiau džiaugsmo, o sąskaitą ištuština greitai. Rūkymas – dar vienas brangus įprotis, už kurio atsisakymą jums padėkos ir jūsų banko sąskaita, ir organizmas.
Atsisakykite vienkartinio naudojimo daiktų
Vienkartiniai daiktai yra pigūs, tačiau jei juos perkame nuolat, mėnesio pabaigoje susidaro ne tokia ir maža suma. Vandens buteliukai, vienkartiniai maišeliai, vienkartiniai viešojo transporto bilietai (tais atvejais, kai važinėjate nuolat) ir panašūs dalykai dažniausiai padeda ne sutaupyti, o, ilguoju laikotarpiu, daugiau išleisti.
Planuokite, ką ir kada valgysite
Iš anksto susiplanavę, ką ir kada valgysite bei įsigiję produktus, galėsite rečiau užsisakinėti maistą į namus, o tai leis tikrai nemažai sutaupyti. Meskite sau iššūkį ir ne namuose gamintą maistą valgykite ne daugiau nei du kartus per mėnesį – taip ne tik sutaupysite, bet ir apsilankymą restoranuose paversite ypatingesniu ritualu, o ne tiesiog būdu numalšinti alkį. Ir, žinoma, nepamirškite nusinešti pietų dėžutės į darbą – taip ne tik sutaupysite pietums išleidžiamus pinigus, bet ir, greičiausiai, valgysite sveikesnį maistą.
Norėdami sukaupti daugiau santaupų, tikrai turite įdėti nemažai pastangų, tačiau patikėkite – jos greitai atsiperka. Saugumo jausmas, kurį patiriate turėdami „ekstra“ pinigų sąskaitoje, bei įgyvendintos svajonės suteiks tikrai daugiau džiaugsmo nei dar vienas kavos puodelis ar nauji džinsai.
______________
Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀