Kaip sutaupyti būsto paskolai Jungtinėje Karalystėje?
Svajojate apie nuosavą būstą? Tai tikrai nėra misija neįmanoma. Tačiau puikiai suprantame, kad susitaupyti pradiniam įnašui gali būti nelengva. Todėl šiandien dalijamės keliais paprastais patarimais, kurie gali padėti tai padaryti, o drauge ir supažindiname jus su Jungtinėje Karalystėje esančių taupomųjų sąskaitų (ISA) tipais.
Taupymo ABC
Daugeliui mūsų būsto nuoma sudaro bene didžiausią išlaidų dalį, todėl tai turėtų būti pirma sritis, kurios kainą reikėtų pasistengti sumažinti. Įvertinkite, ar neapsimokėtų laikinai persikraustyti į mažesnį ar nuo centro labiau nutolusį būstą (pastaruoju atveju būtinai įvertinkite transporto išlaidas). Apsvarstykite galimybę namais dalintis su daugiau žmonių, apžiūrėkite „co-living“ erdves. „Co-living“ – tai būstai, kuriuose kiekvienas žmogus turi dalį savo atskirų erdvių (pavyzdžiui, miegamąjį) ir dalijasi kitomis (pavyzdžiui, virtuve).
Būsto paskola
Kitas variantas sutaupyti pinigų – paprašyti šeimos pagalbos, ir čia tikrai nekalbame tik apie pinigų skolinimą. Galbūt galėtumėte laikinai pagyventi su savo šeimos nariais, o gal jie gali padėti jums pasiimti paskolą. Jungtinėje Karalystėje dažnai taikoma praktika, kai paskolos sutartį drauge pasirašo vienas šeimos narys ir sumoka 10 % būsto vertės. Taip jums nereikia taupyti pradiniam įnašui, o šeimos narys pinigus su palūkanomis atgauna per penkerius metus.
Egzistuoja ir valstybinės pagalbos priemonės. Jungtinės Karalystės vyriausybė siūlo pasinaudoti „Help to Buy“ nuosavo kapitalo paskola. Tai reiškia, kad 20 % naujo būsto kainos jums paskolina vyriausybė, tad pradinis įnašas sumažėja iki 5 % būsto vertės, taip pat sumažėja ir galutinė mokėtina paskolos suma.
Bendros nuosavybės
Taip pat verta atkreipti dėmesį ir į bendros nuosavybės („shared ownership“) programą, kuri leidžia jums nusipirkti dalį būsto, o už kitą, kuria naudojatės, mokėti tik nuomą. Sąlygos labai priklauso nuo nuosavybės savininko, tačiau daugeliu atveju leidžiama visą būstą išsipirkti vėliau, taip ilgainiui tampant pilnateisiu savininku.
Žinoma, svarbu ir tinkamai paskirstyti savo biudžetą. Rekomenduojama pasidaryti lentelę, kurioje žymėsitės išlaidas, ir taip aiškiai pamatysite, kur galite sutaupyti. Apie kasdienes išlaidas, kurių nesunku atsisakyti, jau rašėme čia, o dažniausias klaidas, daromas sudarant asmeninį finansų planą, aptarėme šiame straipsnyje.
Taupomosios sąskaitos (ISA)
Žinoma, sutaupytus pinigus galite laikyti ir tiesiog savo asmeninėje sąskaitoje, tačiau yra du „bet“. Pirma, laikant santaupas pagrindinėje sąskaitoje, lengviau jas „netyčia“ išleisti. Antra, pasirinkus santaupas pervesti į taupomąją sąskaitą (ISA), jums nereikės mokėti mokesčių.
ISA – „Individual savings account“ – tai jūsų atskira sąskaita banke, kurioje galite sutaupyti tam tikrą sumą pinigų ir būti tikri, kad ji niekada nebus apmokestinta. Šiems ir ateinantiems (2021/22) finansiniams metams, ši suma siekia 20 tūkst. svarų sterlingų. Svarbu paminėti, kad suma skaičiuojama iki finansinių metų pabaigos, balandžio 5 d.
Yra penki ISA tipai: „cash“, „stocks&shares“, „lifetime“, IFISA ir „Junior“ vaikams. Visus juos aptarkime iš eilės.
Cash ISA
Grynųjų ISA yra ko gero paprasčiausias ir populiariausias ISA tipas. Jų yra keli tipai – vieni leidžia bet kada išsiimti norimus pinigus, kiti tai leidžia daryti įspėjus prieš kurį laiką. Šis ISA tipas yra saugus, jūs neprarasite savo pinigų ir niekada nemokėsite mokesčių. Žinoma, gausite ir palūkanas. Tiesa, jos nebus pačios aukščiausios, tad ar šis būdas jums tinkamas – spręskite patys.
Stocks & shares ISA
Kaip ir išduoda pavadinimas, su šia taupomąja sąskaita jūs investuojate į akcijas. Tiesa, tai darote ne patys – įprastai pinigus perduodate valdyti fondui, o jis jau rūpinasi gauti kuo didesnę grąžą. Pastaroji gali būti didelė, tačiau jūs taip pat nesate apsaugotas nuo galimų praradimų, o investavimas visada yra rizikinga veikla. Šio tipo ISA siūlančios įmonės taip pat dažnai taiko įvairius mokesčius, pavyzdžiui, administravimo ir pinigų išėmimo.
Lifetime ISA
Šio tipo ISA sukurta specialiai pirmajam būstui arba pensijai. Įdomu tai, kad suma, kurią čia galite įdėti per metus, siekia tik 4 tūkst. svarų sterlingų. Įmokas galite daryti reguliariai arba vienu kartu, o kiekvieną mėnesį, įnešus pinigus, valstybė pridės 25 %. Tai reiškia, kad, per metus atidėję 4 tūkst. svarų sterlingų, metų gale galite turėti 5 tūkstančius bei palūkanas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tokią sąskaitą galima atsidaryti tik būnant nuo 18 iki 39 metų amžiaus, o pinigus išsiimti (be papildomų mokesčių) tik perkant pirmąjį būstą arba sulaukus bent 60-ies metų. Ši ISA taip pat gali būti grynųjų arba akcijų investavimo – pirmuoju atveju jūsų pinigai bus apsaugoti, o antruoju nuo praradimų apsaugoti nebūsite.
IFISA
Tai – inovatyvaus investavimo taupomoji sąskaita. Kompanija, siūlanti atsidaryti tokią sąskaitą, jūsų pinigus naudoja skolinimui. Įprastai, skolintis gali tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Jie moka palūkanas, iš kurių jūs ir uždirbate. Tai nėra apmokestinama papildomai, tačiau visada yra rizika, kad žmonės negrąžins paskolų ir jūs prarasite savo pinigus. Be to, dažnu atveju gali tekti luktelti, kol galėsite išsiimti savo investuotus pinigus.
Junior ISA
Paskutinysis taupomųjų sąskaitų tipas yra skirtas jūsų vaikams. Čia galite dėti santaupas, kurias vėliau skirsite jiems. Įdomu tai, kad per metus į tokią sąskaitą galite įdėti iki 9 tūkstančių svarų sterlingų, tačiau ši suma neįskaičiuojama į jūsų asmeninį taupymo limitą. Kitaip tariant, sau galite atidėti 20 tūkst., o vaikui – dar 9. Pinigus galite įnešti tiek į grynųjų, tiek į akcijų sąskaitas arba padalinti per abi. Svarbu paminėti, kad, nors sąskaita bus atidaroma vaiko vardu, jis negalės disponuoti jame esančiais pinigais iki 18 gimtadienio – iki tol ją valdysite jūs. Vaiko pinigų taip pat negalite išdalinti per kelias įstaigas. Jei, sakykime, po metų taupymo nusprendėte, kad įmonė, su kuria pasirašėte sutartį, jūsų netenkina, galite ją pakeisti, tačiau turite pernešti visą sumą.
Apibendrinimui
Taupymo ir investavimo pasaulis neretai gali pasirodyti sudėtingas ir painus, todėl tikimės, kad šiuo straipsniu įnešėme bent kiek aiškumo. Atkreipiame dėmesį, kad investavimas visada yra rizikingas užsiėmimas, todėl kai kuriais atvejais pinigus tikrai geriau laikyti taupomojoje sąskaitoje. Žinoma, kiekvienas atvejis individualus, todėl prieš priimant sprendimą, patariame nuodugniai pasidomėti, peržiūrėti skirtingų kompanijų pasiūlymus, galbūt pasitarti su asmenimis, kurie gali teisėtai teikti finansinius patarimus. Bet kuriuo atveju, linkime, kad sutaupyti pradiniam būsto įnašui pavyktų kuo greičiau, o naujieji namai teiktų daug džiaugsmo!
_____________________
Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀