Indėlis nenumatytoms situacijoms ką svarbu žinoti ir nuo ko pradėti Transfergo
Tinklaraščio pradžios puslapis
Asmeniniai finansai
Asmeninių finansų patarimai

Indėlis nenumatytoms situacijoms: ką svarbu žinoti ir nuo ko pradėti?

7 min. skaitinys
Calculator placeholder

Siųsti iš

Populiarios

All countries

Keitimo kursas

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Pervedimo mokestis

Nemokamai – – – 0.99 0.99 USD

Gavėjas gaus

Populiarios

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Bus gauta per 30 minučių

Indėlis nenumatytoms situacijoms: viskas, ką reikia žinoti

Indėlis nenumatytoms situacijoms yra svarbi kiekvieno finansiškai raštingo žmogaus gyvenimo dalis. Kasdien jis suteikia saugumo jausmą, o praverčia tada, kai nutinka kas nors, apie ką įprastai nenorime galvoti – nelaimė, sušlubuoja sveikata, esame atleisti iš darbo ir panašiai.

Turėdami indėlį būtent tokiems atvejams, galėsite jaustis ramūs – jei netikėtai prireiks papildomų pinigų, jų nereikės skolintis, o praradus pajamų šaltinį neteks stačia galvą pulti prašyti pagalbos pas artimuosius ar imtis bet kokio, net ir jums nepatinkančio, darbo.

Indėlis netikėtoms situacijoms: kas tai yra ir kam jo reikia?

Anglų kalboje žinomas kaip „emergency fund“, indėlis netikėtoms situacijoms yra, paprastai tariant, santaupos. Tiesa, joms galioja viena geležinė taisyklė: tų pinigų negalima liesti jokiais atvejais, išskyrus tikrai svarbius ir netikėtus įvykius. Ir ne, internete pasirodžiusi neįtikėtinai gera akcija naujam televizoriui, kai senasis dar puikiai veikia, nėra tas atvejis. Tačiau kas yra?

1. Sušlubavusi sveikata

Niekas iš mūsų nėra tikras, kad niekada nesusidurs su sveikatos problemomis. Ir, jei daugelis jų išsprendžiama vienu kitu vizitu pas gydytoją bei apmokamu nedarbingumu, taip būna ne visada. Kartais, deja, prisireikia papildomų specialistų konsultacijų, ypač brangių vaistų ar tyrimų, kuriuos ne visada kompensuoja draudimas. O kur dar atvejai, kai dėl sveikatos žmonės netenka darbo ar tiesiog negali vykdyti savo įsipareigojimų (tai ypač aktualu laisvai samdomiems specialistams).

2. Atleidimas iš darbo

Net ir geriausi specialistai kartais yra priversti ne savo noru atsisveikinti su darboviete. Ir, nors tokiu atveju dažniausiai asmenys gauna išmokas iš įmonės ar įvairių socialinės pagalbos institucijų, pilnai išlaidas padengti jos gali tik kurį laiką. Tokiu atveju indėlis gali tapti tikru gelbėtoju – nereiks panikuoti dėl mažėjančio sąskaitos likučio, skolintis iš artimųjų ar griebtis pirmo pasitaikiusio darbo vien dėl pinigų.

3. Nelaimė šeimoje

Apie artimųjų ligas ar mirtį kalbėti visada sunku, tačiau tam irgi turime būti pasiruošę, bent finansiškai. Galbūt jiems reikės finansinės pagalbos, o galbūt – kad fiziškai jiems padėtumėte, dėl ko negalėsite dirbti. Be to, bent dalis artimųjų greičiausiai gyvena toli nuo jūsų, tad prisideda dar ir kelionės, galbūt ir gyvenimo išlaidos. Indėlis tokiais atvejais yra itin pravartus, nes galėsite visą dėmesį skirti artimiems žmonėms, užuot nerimavę dėl netikėtai atsiradusių išlaidų.

4. Gedimai ir remontai

Niekas nėra apsaugotas nuo įvairių gedimų ir remontų. Sugesti gali automobilis, vandens šildytuvas, kompiuteris, kurį naudojate darbui, ir daugybė kitų dalykų. O kur dar situacijos, kai jus užlieja kaimynai ar didesnės nelaimės, kaip audros ar gaisrai. Bet kuriuo iš šių atvejų, naudinga turėti draudimą, kuris padengs netikėtas išlaidas, tačiau greičiausiai teks bent kiek pratuštinti ir savo kišenes. Tam puikiai pasitarnaus indėlis – kol rūpinsitės remonto darbais, bent jau nereikės jaudintis dėl pinigų.

5. Kitos situacijos

Išvardinti visus atvejus, kada finansų ekspertai rekomenduoja naudotis indėlyje netikėtoms situacijoms skirtomis lėšomis, būtų sunkiai įmanoma, tad nepamirškite ir čia vadovautis logika. Prieš imdami pinigus iš ten, gerai pagalvokite, ar tai tikrai yra būtinos išlaidos, ar negalite jų finansuoti iš einamųjų lėšų, išvengti ar išdalinti tam tikram laikotarpiui. O nusprendę, kad konkreti situacija tikrai yra netikėta ir jai būtinai reikia papildomų pinigų, prisiminkite, kad juos reikės ir grąžinti. Bet apie tai, kaip ir kada tai atlikti – šiek tiek žemiau.

Indėlis netikėtoms situacijoms: kaip ir kiek jo kaupti?

Savaime suprantama, kad indėlis netikėtoms situacijoms iš niekur neatsiranda – jį reikia sukaupti ir saugiai laikyti. Apie laikymą pakalbėsime netrukus, bet kol kas dėmesį skirkime kaupimui.

Visų pirma, naudinga nuspręsti sumą, kurią atidėsite netikėtoms situacijoms. Įprastai, ji sudaro nuo 3 iki 6 mėnesių atlyginimų. Praktiškai, indėlio dydis turėtų būti toks, kad jo pakaktų išgyventi nuo 3 iki 6 mėnesių, tad, jei uždirbate daugiau, greičiausiai jums nereiks atsidėti pilnų šešių atlyginimų.

Turėkite omenyje, kad, gyvendami iš santaupų, greičiausiai sumažinsite savo išlaidas – neatidėsite pinigų taupymui ir investavimui, mažiau skirsite pramogoms ir įvairiems pirkiniams, galbūt rasite ir kitų vietų, kur galima sutaupyti. Taigi, indėlis netikėtoms situacijoms turėtų padengti išlaidas įvairiems įsipareigojimams (paskoloms, sąskaitoms ir pan.), maistui, transportui ir panašiai. Kokią jo dalį sudarys papildomos išlaidos – pramogos, pirkiniai ir panašiai – nuspręsti galite tik jūs.

Kaip kaupti indėlį netikėtoms situacijoms, paaiškinsime paprastais žingsniais:

  1. Nuspręskite, kokią sumą norite sukaupti.
  2. Įvertinkite, kiek pinigų indėlio kaupimui galite skirti kas savaitę ar mėnesį. Labai svarbu, kad vertinimas būtų realistiškas ir paskui nereikėtų „skolintis“ iš savęs tokiems dalykams kaip maistas ar komunaliniai mokesčiai.
  3. Susidarykite planą – kokią sumą ir kas kiek laiko atidėsite, kiek sukaupę turėsite po mėnesio, pusmečio ar metų.
  4. Vizualizuokite – šis punktas nėra būtinas, tačiau daugeliui padeda. Aukščiau minėtą planą vizualiai apipavidalinkite ir laikykite matomoje vietoje, kad neprarastumėte motyvacijos.
  5. Prižiūrėkite save – reguliariai sugrįžkite prie plano ir pažiūrėkite, kaip jums sekasi, ar nenukrypote, ar turite planuotą pinigų sumą.
  6. Prireikus indėlį ar jo dalį panaudoti, nepamirškite vėliau jos grąžinti. Pradėkite nuo pirmojo punkto – apibrėžkite sumą, tada įvertinkite, per kiek laiko realu ją grąžinti, ir imkitės veiksmų.

Kaupiamasis indėlis netikėtoms situacijoms: kur jį laikyti?

Taigi, nusprendėte, kad reikia sukaupti indėlį netikėtoms situacijoms, apsibrėžėte sumą, susidarėte planą. Dabar beliko išsiaiškinti, kur jį laikysite. Variantų yra ne vienas, tad išsirinkti teks patiems, bet, kad būtų lengviau, trumpai juos aprašysime.

  1. Grynieji. Turbūt paprasčiausias, bet, deja, mažiausiai saugus. Grynųjų namuose laikyti tikrai nerekomenduojame, ypač šiais laikais, kai tiek daug alternatyvų.
  2. Einamoji sąskaita. Pinigus kaupti galite ir savo einamojoje sąskaitoje, kurią naudojate kasdienėms reikmėms. Vis dėlto, tai ne visada gera mintis – pirma, pinigai nuvertėja, antra – einamojoje sąskaitoje laikomus pinigus kyla didesnė pagunda išleisti.
  3. Papildoma sąskaita. Daug žmonių renkasi tiesiog atsidaryti papildomą sąskaitą banke, į kurią reguliariai pervedinėja pinigus, kol sukaupia norimą sumą, o vėliau juos ten ir laiko.
  4. Taupomasis indėlis. Tai – mūsų nuomone vienas geriausių variantų, kadangi pinigai, laikomi taupomajame indėlyje, yra bent iš dalies apsaugomi nuo infliacijos. Be to, jie sukurti taip, kad, prireikus, būtų galima paprastai išsiimti norimą sumą ir nemokėti už tai baudų.
  5. Akcijos ir kitos investicijos. Teoriškai, tai gali pasirodyti patraukli opcija, nes taip turimą sumą galite reikšmingai padidinti. Vis dėlto, ji yra rizikinga – investuojant yra nemaža tikimybė, kad kažkuriuo metu jūsų investicijų vertė sumažės. Be to, pinigų netikėtoms situacijoms dažniausiai reikia čia ir dabar, tad susidursite su sunkumais juos išsigryninant – tai gali užtrukti, be to, gali būti taikomos baudos. Taigi, investavimą traktuokite kaip atskirą savo biudžeto dalį.

Tikimės, kad šis straipsnis padėjo jums geriau suprasti, kas yra indėlis netikėtoms situacijoms, kam jis reikalingas bei kur jį laikyti. Prieš atsisveikindami, norėtume dar kartą akcentuoti kelis dalykus. Indėlį sudaryti turėtų tokia pinigų suma, kurios jums pakaks išgyventi bent tris mėnesius, o laikyti ją reikėtų ten, kur pinigai būtų bent dalinai apsaugoti nuo nuvertėjimo, juos pasiekti būtų paprasta ir už tai nereikėtų papildomai mokėti. Linkime sėkmės kaupiant ir tikimės, kad panaudoti jo, vis dėlto, neteks.

______________

Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀

Apie autorių

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Pakvieskite draugus į TransferGo ir uždirbkite 22€