Tinklaraščio pradžios puslapis
Asmeniniai finansai
Asmeninių finansų patarimai

Kokie gyvenimo įvykiai labiausiai paveikia mūsų finansus?

6 min. skaitinys
Calculator placeholder

Siųsti iš

Populiarios

All countries

Keitimo kursas

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Pervedimo mokestis

Nemokamai – – – 0.99 0.99 USD

Gavėjas gaus

Populiarios

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Bus gauta per 30 minučių

Kai kalbame apie tinkamą asmeninių finansų planavimą, turime pagalvoti ne tik apie kasdienes išlaidas, bet ir apie daug kainuojančius, kartą ar vos kelis gyvenime nutikančius įvykius. Dalį jų galime suplanuoti iš anksto, dalis, deja, užklumpa netikėtai, tačiau vien jau turėdami omenyje, kad vienas ar kitas dalykas gali nutikti, būsime geriau jiems pasiruošę.

Šiandien trumpai aptarsime septynis didžiausius gyvenimo įvykius, kurie nutinka daugeliui ir dažnai sukelia stresą dėl patiriamų išlaidų. Žinoma, sau prisitaikyti galėsite ne viską (o ir linkime, kad kai kurių įvykių patirti netektų), tačiau juk ne veltui sakoma, kad pernelyg pasiruošę būti niekada negalime.

Išsilavinimas

Nors daugelis Europos šalių siūlo nemokamą išsilavinimą, nemažai žmonių už mokslą visgi tenka susimokėti, o tai – viena didžiausių investicijų. Jeigu galvojate apie papildomą išsilavinimą sau, įvertinti, ar verta į tai investuoti, galite preliminariai paskaičiuodami grąžą. Kaip tai padaryti? Objektyviai apsvarstykite, kiek įgytas papildomas išsilavinimas jums leis pasikelti atlyginimą (jei leis tai padaryti iš viso), koks yra darbuotojų poreikis toje srityje, kurioje norite tobulėti, ir panašius aspektus. Jei jaučiate, kad universitetinis laipsnis gali suteikti mažesnę grąžą nei norėtumėte, apsvarstykite trumpesnius, o ir pigesnius, kursus.

Jei turite (ar planuojate turėti) vaikų, jų išsilavinimas taip pat greičiausiai taps vienu didžiausių jūsų prioritetų. Žinoma, negalite vos gimus vaikui pasakyti, ką jis nuspręs daryti po keliolikos metų, tačiau atidaryti jiems fondą ir ten reguliariai įnešti numatytą sumą pinigų išties yra puiki mintis. Net jei jūsų vaikai ir gaus nemokamą išsilavinimą, sutaupyti pinigai nedings – juos galėsite panaudoti, pavyzdžiui, pirmojo vaiko būsto įsigijimo pradiniam įnašui. 

Tiesa, nepamirškite ir infliacijos – tiesiog dedant pinigus į atskirą sąskaitą, jie nuvertės, todėl paieškokite specialių fondų ar indėlių rūšių, kurie leistų jums apsisaugoti nuo infliacijos.

Santuoka

Santuoka – vienas svarbiausių gyvenimo įvykių. Ir nors tuokiamės iš meilės, vestuvių šventė tikrai nėra pigus malonumas. Kad išvengtumėte skolinimosi šiai šventei, pakalbėkite su partneriu, kiek pinigų galite jai skirti, paklauskite, galbūt prisidėti galėtų ir jūsų tėvai. Žinodami galutinę sumą, susidarykite biudžetą, aiškiai numatykite, kiek pinigų kam skirsite, ir nepamirškite – šventė turi jus džiuginti, o ne kelti stresą dėl finansinių įsipareigojimų.

Kitas svarbus santuokos aspektas – šeimos biudžetas. Ar nuo vestuvių jį vesite bendrai iki paskutinio cento, ar turėsite dalį bendro biudžeto, ar toliau savo finansus valdysite atskirai, priklauso tik nuo jūsų asmeninio pasirinkimo. Visgi, jį labai svarbu aptarti su partneriu iš anksto.

Vaiko gimimas

Jei nuspręsite susilaukti vaikų, tai irgi taps ne tik emociškai, bet ir finansiškai reikšmingu įvykiu jūsų gyvenime. Apie vaikų išsilavinimą jau rašėme šio straipsnio viršuje, tačiau tai – ne vienintelės išlaidos. Jau vien pats nėštumas gali nemažai kainuoti – net jei ir naudositės NHS paslaugomis, vis tiek greičiausiai teks įsigyti papildomų vaistų ar vitaminų, įvairių daiktų būsimam kūdikiui ir, žinoma, pačiai mamai. 

ita su nėštumu susijusi, bet kiek mažiau smagi tema – iššūkiai, kuriuos patiria šeimos, bandančios pastoti. Toli gražu ne visiems pavyksta pastoti natūraliai, o dirbtinis apvaisinimas gali nemažai kainuoti. Įsivaikinimas taip pat gali atsieiti nemažą sumą pinigų. Žinoma, džiaugsmo, kurį šeimai suteikia vaikas, neįmanoma išmatuoti jokia valiuta, tačiau, kad šeimos pagausėjimas nekeltų streso, rekomenduojame tam taupyti pradėti iš anksto. Juk sutaupyti pinigai niekur nedings!

Skyrybos

Niekas neplanuoja skyrybų. Niekas nesitiki, kad teks su jomis susidurti. Ir vis dėlto, daugeliui tenka. Skyrybų išlaidos yra dvejopos – visų pirma, jums greičiausiai reiks advokato, o jų paslaugos retai būna pigios. Be to, jums greičiausiai reikės ir naujo būsto, išmokti gyventi su sumažėjusiomis pajamomis ir panašiai.

Siūlyti planuoti skyrybas dar prieš susituokiant būtų mažų mažiausiai ciniška. Visgi jų tikimybė yra viena iš priežasčių, kodėl daugelis žmonių renkasi bent dalį savo finansų laikyti atskirai nuo partnerio – asmeniškai sutaupyti pinigai nenumatytomis situacijomis tampa tarsi finansinė pagalve.

Sveikatos problemos

Vėlgi, niekas nesitiki rimtai susižeisti ar susirgti, tačiau tai nutinka dažnai. Nors Jungtinėje Karalystėje galite gauti puikią nemokamą sveikatos priežiūrą, įvairios ligos vis tiek gali kainuoti. Kad tokios išlaidos neišmuštų jūsų gyvenimo iš vėžių labiau nei pati liga, gali padėti pakankamai didelis jūsų asmeninis nenumatytų situacijų fondas. Apie sveikatos draudimą taip pat verta pagalvoti, ypač, jei turite vaikų ar kitų didelių įsipareigojimų.

Gyvybės draudimas

Deja, anksčiau ar vėliau visiems tenka susidurti su mirtimi artimoje aplinkoje. Tam, kad ji netaptų finansine našta artimiesiems, labai svarbu turėti gyvybės draudimą. Jo suma turėtų tiesiogiai priklausyti nuo turimų įsipareigojimų kiekio.

Taip pat apsvarstykite ir testamento galimybę, ypač, jei turite daug turto ar esate konkrečiai numatę, kam jis turėtų atitekti. 

Kraustymasis

Atrodo savaime suprantama planuoti būsto įsigijimą ir kraustymąsi į jį. Tačiau ne mažiau svarbu apgalvoti ir kitus atvejus, ypač, jei nuosavo būsto neturite ir gyvenate nuomojamame. Turėkite omenyje, kad pasibaigus sutarčiai jums gali tekti ieškoti naujų namų, tad pasiruoškite tam iš anksto – sutaupykite sumą, kurią esate nusiteikę išleisti naujo būsto dviejų mėnesių nuomai – tai turėtų padengti užstatą ir pirmąjį mėnesį. Jei planuojate kraustytis į kitą miestą, įvertinkite ir daiktų pervežimo bei kitas išlaidas.

Žinome, kad toli gražu ne visi šie gyvenimo įvykiai yra malonūs. Apie kai kuriuos iš jų net nesinori pagalvoti. Tačiau esame įsitikinę, kad bent minimalus pasiruošimas jiems sumažins stresą, kuris galėtų užklupti. Tokie įvykiai – dar viena papildoma priežastis turėti pakankamai santaupų nenumatytiems atvejams. O tie, kuriuos galite suplanuoti, tegul būna įtraukti į jūsų asmeninių finansų planą kuo anksčiau – tokiu būdu ir taip džiugūs įvykiai teiks dar daugiau džiaugsmo.
______________

Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀

Apie autorių

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Pakvieskite draugus į TransferGo ir uždirbkite 22€