Asmeninių finansų valdymo taisyklė
Asmeninių finansų valdymo taisyklė, kurią žinoti privalo visi
Nepriklausomai nuo to, kiek uždirbame, visi norime jaustis saugiai finansine prasme. Šis noras apima ne tik kasdienes išlaidas, bet ir gebėjimą susitaupyti ateičiai ar ramiai susitvarkyti su nenumatytomis situacijomis, kai netikėtai prireikia iš sąskaitos nusiimti nemažą sumą pinigų. Egzistuoja daug patarimų ir strategijų, kaip geriausia valdyti asmeninius finansus, tačiau Elizabeth Warren išpopuliarinta 50/30/20 yra ne tik viena iš labiausiai pasiteisinančių, tačiau ir itin paprasta.
50/30/20
Tai ką gi reiškia šie skaičiai? Viskas labai paprasta – 50 % pajamų (atskaičiavus mokesčius, žinoma) turėtų eiti būtinoms išlaidoms: būsto nuomai ar paskolos grąžinimui, komunaliniams mokesčiams, telefonui ir internetui, kelionėms į darbą, maistui ir panašiai. 30 % skiriama norams. Į šią kategoriją pakliūva viskas, be ko iš esmės būtų galima gyventi – apsilankymai kine ar restoranuose, vakarėliai mieste, Netflix ar Spotify prenumeratos, prabangus automobilis ir kiti panašūs, malonumą teikiantys dalykai. Likę 20 % pajamų keliauja į taupyklę. Na, žinoma, ne molinę – rekomenduojama šią sumą investuoti, kad laikui bėgant ji neprarastų vertės.
Būtinosios išlaidos
Kritiškai įvertinkite savo būtinąsias išlaidas ir pasitikrinkite, ar jos nesudaro daugiau nei pusės jūsų pajamų. Jeigu taip yra, reikėtų apsvarstyti, ką galima pakeisti. Galbūt pasirinkti mažesnį būstą, o į darbą vykti viešuoju transportu?
Beje, į būtinąsias išlaidas, be aukščiau minėtųjų, nepamirškite įtraukti ir draudimo, sveikatos priežiūros, jeigu jos nekompensuoja valstybė. Visgi atkreipkite dėmesį, kad būtinosios išlaidos – tai minimali suma, kurią galite išleisti vienam ar kitam poreikiui. Tai yra, metinis autobuso bilietas yra būtinas, tuo tarpu prabangaus automobilio lizingas jau turėtų keliauti prie norų.
Norai
Kaip ir minėjome, prie norų priskiriami visi papildomi dalykėliai, dėl kurių gyvenimas atrodo šiek tiek smagesnis. Tai ir prabangesnis automobilis, ir didesnis būstas ar ištaigingesnė vakarienė mieste.
Į šią kategoriją įtraukite ir kavos gėrimą mieste, naujausią telefoną, kai senasis dar puikiai veikia, papildomus interneto duomenis, bilietus į teatrą ar naujas perkamas knygas (juk visada galite užsukti į biblioteką!).
Santaupos
Kas mėnesį stenkitės 20 % pajamų atidėti santaupoms. Visų pirma įsitikinkite, kad taupomojoje sąskaitoje turite bent trijų mėnesių atlyginimą, kurį galėsite bet kada laisvai pasiimti, jei netikėtai netektumėte darbo ar prireiktų pinigų nenumatytoms išlaidoms.
Pasirūpinę tuo, galite galvoti apie investicijas. Patarimų šiuo klausimu derėtų kreiptis į profesionalus, nes būdų, kaip pasiekti savo finansinius tikslus yra daugybė, tad svarbu pasirinkti tokį, koks yra tinkamiausias atsižvelgiant į jūsų pajamas ir poreikius.
__________________________
Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀