Ką vadinti migrantu? Dvi istorijos, dvi nuomonės.
Gustė:
Įsiskaitykite į žodį „migrantas“. Nepaisant to, kad pastarojo originalus apibrėžimas yra gana neutralus, Lietuvos spaudoje šis žodis dažniausiai vartojamas negatyviausioje įmanomoje šviesoje. Vos tik žmogus kerta savo šalies sieną ilgesniam nei vieno mėnesio laikotarpiui, jis iš karto yra laikomas nebe eiliniu piliečiu, bet „migrantu“. Ir visai nesvarbu, kad jis tiesiog stengiasi praplėsti savo akiratį ir atrasti sau tinkamiausią gyvenimo kelią. Deja, dažnai nėra aišku ar tas negatyvumas kyla tiesiog iš pavydo, ar nuoširdaus susirūpinimo, kodėl tiek daug žmonių turi palikti savo gimtinę ieškodami džiaugsmo ir optimizmo.
Galbūt būtent dėl šių priežasčių, aš niekada savęs nevadinau migrante, nors ir gyvenau, studijavau bei dirbau užsienyje net apie ketverius metus. Aš visada save laikiau pasaulio piliete, kad ir kaip neoriginaliai tai skambėtų. Manau, yra labai svarbu gyventi kosmopolitiškoje visuomenėje, kur kiekvienas yra laukiamas ir gali jaustis savu. Aš niekada neleidau jokiems mažos šalies kompleksams manęs stabdyti. Greičiausia, dėl to niekada neieškojau prieglobščio etninėse organizacijose ar klubuose, o visada domėjausi kitataučių žmonių istorijomis, kurios būdavo negirdėtos, įdomios, o kartu ir puikiai suprantamos, kadangi visi dalinomės bendra globalios visuomenės vizija. Buvo malonu pasidalinti savo asmeninėmis istorijomis iš gimtinių, nes būtent tai nušviesdavo mūsų unikalumą globalioje visuomenėje.
Galiausiai, net grįžusi namo aš nuolatos ieškojau, kur galėčiau rasti tokių žmonių, kaip aš, kurie turėtų panašų požiūrį į kosmopolitišką visuomenę bei vertintų mano patirtį įgytą gyvenant užsienyje. Nors vis dar sulaukiu gana daug kritikos dėl to, kad grįžau iš savo „migrantiško“ gyvenimo, aš neįsižeidžiu, kadangi man, kaip pasaulio pilietei, gyventi Lietuvoje yra taip pat, kaip ir bet kurioje pasaulio šalyje. Neesu prisirišusi prie vienos vietos, todėl nuolat ieškau naujų galimybių, kur jos bebūtų. Šiuo metu gyvenu Lietuvoje, tačiau, kas žino, kas bus rytoj.
Nesakau, kad tai vienintelis ar teisingas požiūris į migraciją – tai tėra mano asmeninė nuomonė. Žinoma, daugybei migravusių žmonių, vienintelis būdas ištverti be gimtinės yra galimybė dalyvauti etninių organizacijų veiklose ir bendrauti su kitais žmonėmis iš tos pačios šalies. Ir tai puiku! Manau, problema yra pats negatyvumas susijęs su žodžiu „migrantas“. Šis žodis niekada neturėtų būti naudojamas nuvertinant žmones. Ypač, kai dauguma užsienyje gyvenančių lietuvių išvyko tam, kad padėtų savo giminaičiams likusiems Lietuvoje. Žinoma, yra ir tokių kurie išvyko tiesiog savanaudiškai pasinaudoti didesnėmis socialinėmis pašalpomis užsienio šalyje, tačiau dauguma migrantų yra sunkiai ir sąžiningai dirbantys žmonės. Manau, visuomenėje turėtų būti daug aktyviau formuojamas pozityvus požiūris į migrantus, kaip puikius pasaulio piliečius.
Aš didžiuojuosi dirbdama TransferGo, kurie padeda migrantams siųsti jų sunkiai uždirbamus pinigus giminaičiams ir kurie, be abejonės, supranta, kokią teigiamą įtaka tai daro jų šeimoms. Juk kartais iš užsienio atsiųsti pinigai sudaro net 20% metinių šeimos pajamų. Džiaugiuosi galėjusi prisidėti prie TransferGo nemokamų pervedimų tarp UK ir Lietuvos iniciatyvos įgyvendinimo šiuo lietuviams įtemptu perėjimo prie euro laikotarpiu. Aš, kaip pasaulio pilietė, visada noriu padėti visiems, kurie nebijo ir laisvai gyvena bet kur pasaulyje, kad ir kaip jie save vadintų, migrantais, ar ne.
Dominika:
Kaip atpažinti migrantą? Šis klausimas dažnai sulaukia ne itin pozityvių atsakymų. Dauguma pirmiausia galvojame apie neišsimokslinusį žmogų, dirbantį ilgas pamainas už nedidelį atlyginimą. Kiti, galbūt, įsivaizduoja žmogų kalbantį šiek tiek angliškai, bet su pasididžiavimu sėdintį prieš savo plazminį televizorių, nedideliame dešros kvapo ir cigarečių dūmų pritvinkusiame kambaryje, kuriame jie gyvena net penkiese. Taip, migrantai dažnai yra laikomi izoliuota bendruomene, bei tais, kurie nėra linkę įsilieti į realybę šalyje, kurioje gyvena. Tarsi jie dar nėra palikę savo gimtosios šalies, bent jau emociškai.
Tačiau man žodis „migrantas“ kelia visiškai kitokias asociacijas. Aš matau elegantišką vyriškį brangiu kostiumu, odiniu lagaminu, idealiai prižiūrėtais nagais ir britišku akcentu, ištobulintu filosofinių diskusijų Kembridžo universitete metu. Vis dėlto, jis neprisistatytų Tomo ar Džeko vardu. Jo šiurkščiai ir nesuprantamai skambantis vardas būtų ta vienintelė detalė, kuri išduoda jo užsienietišką kilmę.
Dažnai girdžiu žmonės sakant: „Aš neesu migrantas. Aš esu pasaulio pilietis ir patogiai jaučiuosi, kur begyvenčiau“. Vis dėlto, piktų žmonių nuotraukos su komentarais, jog „migrantai yra nepasotinami nevykėliai“ laikraštyje „Daily Mail“ vis nenustoja badyti man akių.
Akademinis žodžio „migrantai“ apibrėžimas teigia, kad tai žmonės, kurie paliko savo šalį dėl vienos iš daugybės priežasčių, tokių kaip karjera, pabėgimas nuo konfliktų ar tiesiog geresnio gyvenimo paieškos. Globaliame pasaulyje, egzistuojant pigioms avialinijų bendrovėms, mes galime pasiekti bet kurį pasaulio kampelį vos per keletą valandų. Taigi, nebijokime būti aktyviais įvairių bendruomenių nariais. Vis dėlto, taip pat neapsimeskime, kad nesame kitokie, juk susirenkame iš skirtingų vietų, su savo unikaliomis patirtimis ir požiūriais. Tačiau tik laikydamiesi savo šaknų, galime išsaugoti nenutrūkstamą ryšį su namuose likusiais giminaičiais ir draugais.
Šiandien, švenčiant tarptautinę migrantų dieną, kviečiu dar kartą peržiūrėti savo vertybes, kad šiame informacijos amžiuje nepamestume savo tapatybės. Nesileiskime būti „universalaus“ dydžio, kuris tarsi tinka visiems, bet kartu ir niekam. Ypatingai šiandien, mes turėtume neužmiršti, kas iš tikrųjų kuria mūsų individualumą. Vienas iš šių bruožų, tai vieta, kurią vadiname „namais“ ir kur esame gimę, ar kurioje vis dar gyvename. Gerbkime savo gimtuosius namus – juk niekas negalės išversti mūsų vaikystės prisiminimų.
_________________________
Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀