Santaupos nenumatytoms situacijoms: kuo skiriasi „emergency fund“ nuo „rainy day fund“?
Kalbant apie santaupas, perspausti ko gero neįmanoma – jų tikrai niekada nebus per daug! Nuolat dalijamės įvairiais taupymo patarimais, o daugiau apie pagrindinę asmeninių finansų valdymo taisyklę galite rasti šiame mūsų straipsnyje.
Nesvarbu, ar vadovaujatės šia, ar kitomis taisyklėmis, visos jos kalba apie santaupų būtinybę. Tiesa, santaupos yra kelių rūšių – pirmoji kategorija yra skirta tiems atvejams, kai taupome konkrečiam tikslui: atostogoms, Kalėdoms, naujam automobiliui ir pan. Su šia dažnai nekyla problemų, nes tai – planuotos išlaidos, kurių dažniausiai dar ir labai laukiame.
Antrajai būtinųjų santaupų kategorijai priklauso „emergency fund“ – lėšos, skirtos nenumatytiems atvejams. Bet jei domitės asmeniniais finansais, greičiausiai esate girdėję ir apie „rainy day fund“. Šie pinigai taip pat yra skirti nenumatytiems atvejams, tačiau šiek tiek kitokiems. Apie juos šiandien ir pakalbėsime.
Pasikartokime: kas yra „emergency fund“?
Kaip jau sakėme, tai yra lėšos nenumatytiems atvejams. Čia kalbame apie pinigus, kurie leistų jums patogiai gyventi 3-6 mėnesius tuo atveju, jei netektumėte darbo. Šie pinigai taip pat gelbsti tais atvejais, kai jus ar šeimos narį užpuola sunki liga, prireikia netikėtai keliauti (pvz., dėl artimojo silpnos sveikatos) ar panašiai.
O kas tuomet yra „rainy day fund“?
Šio tipo santaupos skirtos dažniausiai vienkartinėms išlaidoms, pavyzdžiui, sugedusios skalbyklės remontui, naujam kompiuteriui ar draugų vestuvėms, kurias jie netikėtai sugalvojo iškelti Italijoje.
Esminiai santaupų skirtumai
Trumpai tariant, esminis skirtumas tarp „emergency“ ir „rainy day“ fondų yra tas, kad pirmąjį kaupiate tikėdamiesi niekada jo nepanaudoti, o antrasis jus apsaugos nuo netikėtų išlaidų, kurių neįtraukėte į biudžetą, arba leis pasinaudoti smagiomis, netikėtai atsiradusiomis galimybėmis.
Skiriasi, žinoma, ir santaupų kiekis – jei pirmosios turėtų sudaryti tokią sumą, kad jūs ir jūsų šeima galėtų patogiai pragyventi bent tris, o, idealiu atveju, šešis mėnesius, antrajam užteks nuo 500 iki 2500 svarų, priklausomai nuo jūsų gyvenimo būdo.
Kaip sutaupyti?
Jeigu iki šiol „rainy day“ fondo neturėjote, pats metas pradėti jį kaupti. Geriausia, žinoma, atidaryti jam atskirą sąskaitą. Ir visai nesvarbu, kad šiuo metu ten galite įdėti tik dešimt svarų – svarbiausia juk pradėti! Nuspręskite, kokią sumą norite jame turėti, įtraukite taupymą į savo finansų planą ir džiaukitės nauju „skėčiu“, kuris apsaugos jus nuo netikėtai užklupusių finansinių audrų.
______________
Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀