santaupas, kaip apsaugoti santaupas, planas, taupymas, namai, seima, šeima, interjeras
Tinklaraščio pradžios puslapis
Asmeniniai finansai
Asmeninių finansų patarimai

Infliacija ir pinigų nuvertėjimas: kaip apsaugoti santaupas?

3 min. skaitinys
Calculator placeholder

Siųsti iš

Populiarios

All countries

Keitimo kursas

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Pervedimo mokestis

Nemokamai – – – 0.99 0.99 USD

Gavėjas gaus

Populiarios

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Bus gauta per 30 minučių

Žodį „infliacija“ girdime nuolat, tačiau ar visi žinome, ką tai reiškia? Paprastai tariant – infliacija yra procentais išreiškiamas rodiklis, kuris parodo, kaip šalyje kyla kainos. Žiūrint iš kitos pusės, galime sakyti, kad šis rodiklis taip pat parodo pinigų nuvertėjimą. Infliacija skaičiuojama vertinant bendrąjį kainų kilimo indeksą, o ne atsižvelgiant į atskirų produktų ar jų grupių kainų pokyčius. Ko gero, dauguma prisimena, kad prieš, sakykime, 10 metų, už 100 eurų buvo galima įsigyti daugiau prekių ar paslaugų nei šiuo metu. Toks pokytis – arba pinigų nuvertėjimas – yra infliacijos padarinys.

Ar infliacija gali būti teigiamas reiškinys?

Infliacija toli gražu ne visada yra blogas reiškinys, kuris gali paveikti jūsų santaupas. Normaliu jis laikomas tada, kai metinis rodiklis siekia 2-3 %. Tai reiškia tolygų, pakankamai spartų, tačiau neperkaitintą ekonomikos augimą. Su kainomis kyla ir atlyginimai bei įvairios išmokos. Infliacija naudinga ir tiems, kas galvoja apie paskolas – sakykime, jei šiandien pasiskolinote 100 000, per 30 metų, kol juos išmokėsite, pinigų vertė gerokai sumažės, todėl savotiškai netgi sutaupysite.

Infliacija ir ekonomika

Jau minėjome, kad normalus infliacijos rodiklis yra 2-3 %. Toks būdingas išsivysčiusioms, stabilioms ekonomikoms. Besivystančiose šalyse šis rodiklis gali kilti iki 10 %. Infliacijai kylant dar aukščiau, šalyje gali kilti krizė ir chaosas. Turbūt daugelis yra girdėję ir terminą „hiperinfliacija“, tačiau tai – tikrai retas reiškinys, mat jis reiškia šuolį iki 50 % ir daugiau, o Europoje paskutinįkart toks buvo užfiksuotas 1920-aisiais vykusios krizės Vokietijoje metu. 

Defliacija

Priešingas infliacijai reiškinys yra defliacija, kurią mes matėme 2008-ųjų pasaulinės krizės metu, sprogus vadinamajam nekilnojamojo turto burbului. Priešingai nei gali pasirodyti, krentančios kainos nėra geras ženklas, jis dažniausiai reiškia prastą ekonomikos būklę ir nuosmukį.

Kaip apsaugoti santaupas nuo infliacijos?

Siekiant apsisaugoti nuo infliacijos, svarbu protingai įdarbinti turimas santaupas. Tiesiog laikomi banko sąskaitoje, jie net pačioje sveikiausioje ekonomikoje ilgainiui praras savo vertę, todėl patariama rasti būdų juos investuoti. Pasaulyje išskiriamos kelios investicijų kategorijos – viena populiariausių Lietuvoje yra nekilnojamojo turto įsigijimas. Toliau seka investavimas į įvairias valiutas ir prekyba jomis, žaliavų, tokių kaip auksas, įsigijimas. Nemaža dalis renkasi investuoti į akcijų indeksus ar tiesiog įsigyti akcijų bei obligacijų. Na ir, žinoma, naujausia tendencija – investicijos į kriptovaliutas.

Kurį investavimo būdą pasirinkti – ir ar tai apskritai daryti – nuspręsti galite tik jūs. Vis dėlto, ypač pradžioje, rekomenduojama nuodugniai pasidomėti, surinkti nemažai informacijos bei nerizikuoti didelėmis pinigų sumomis. Daugelis bus girdėję taisyklę, kad kuo rizikingesnė investicija, tuo ji pelningesnė, tačiau nemaža dalis žmonių pasirenka mažesnę grąžą vien jau dėl didesnės tikimybės ją gauti. 

Taigi, kuris būdas apsisaugoti nuo pinigų nuvertėjimo tinkamiausias jums, galite nuspręsti tik patys. Tačiau tikimės, kad nuo šiol išgirdę žodį „infliacija“ nesibaiminsite ir suprasite tai kaip natūralų procesą, kuris nekelia pavojaus bei nuo kurio neigiamų padarinių lengva apsisaugoti

_________________________

Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀

Apie autorių

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Pakvieskite draugus į TransferGo ir uždirbkite 22€