Kokį vairuotojo pažymėjimą pasirinkti, lietuvišką ar anglišką?
Dauguma Anglijoje įsikūrusių lietuvių vis dar naudojasi Lietuvoje išduotu vairuotojo pažymėjimu. Ar tu vienas iš jų? Sužinok, kiek laiko legaliai gali naudotis savo lietuvišku vairuotojo pažymėjimu, kaip ji pasikeisti į anglišką ir kokie to privalumai.
Vienas iš privalumų – lengviau įsidarbinti
Vairuotojo pažymėjimo keitimas iš lietuviško į anglišką nėra pirmas atliekamas dalykas atvykus gyventi į Jungtinę Karalystę. Yra daug svarbesnių ir reikalingesnių dokumentų. Tačiau planuojant čia gyventi ilgiau, angliškas teises turėti tikrai pravers.
Dauguma lietuvių naudojasi vairuotojo pažymėjimu, išduotu Lietuvoje, o paskata pasikeisti į anglišką vairuotojo pažymėjimą yra žymiai pigesnis automobilio draudimas. Taipogi, verta pasikeisti todėl, kad angliškas pažymėjimas – visur pripažįstamas kaip adreso patvirtinimas. Tai praverčia ir banke, ir tvarkantis bet kokius su dokumentais susijusius reikalus.
Su JK išduotu vairuotojo pažymėjimu yra daugiau galimybių įsidarbinti. Darbo skelbimuose dažnai nurodoma, kad reikalingas angliškas vairuotojo pažymėjimas (angl. full UK driving licence), o Europos Sąjungos pažymėjimas – netinka.
Lietuviško pažymėjimo galiojimo terminai
Taip, Europos Sąjungos piliečius Anglijoje ne vien privalumai skatina pasikeisti savo vairuotojo pažymėjimą. Pagal JK įstatymus, nuolatiniai gyventojai (angl. residents) savo gimtinėje išduotu pažymėjimu gali naudotis tik tam tikrą laiką. Kartais nutinka, kad ilgai Anglijoje gyvenę lietuviai, nesupranta, kai kelių policiijos yra apkaltinami tuo, kad vairavo be teisės vairuoti. Juk pažymėjimą tai turi, bet pareigūnas aiškina, kad pažymėjimas negalioja. Kodėl taip nutinka?
Pagal naujausias taisykles, Vairuotojų ir transporto priemonių licensijavimo agentūra (angl. Drivers and Vehicles Licencing Agency arba DVLA) nurodo, kad asmuo su Europos Sąjungos šalyje išduotu vairuotojo pažymėjimu Didžiojoje Britanijoje važinėti gali trejus metus po tapimo nuolatiniu gyventoju arba kol jam sukaks 70 metų, priklausomai nuo to, kuris laikotarpis ilgesnis. Šios taisyklės galioja A arba B kategorijų vairuotojo pažymėjimus turintiems asmenims tol, kol jų pažymėjimas galioja išdavimo šalyje. Tiems, kas nori atnaujinti pažymėjimą Jungtinėje Karalystėje, bus išduotas angliškas vairuotojo pažymėjimas.
Pasikeisti yra itin paprasta
Pakeisti vairuotojo pažymėjimą yra itin paprasta. Tai atlikę tikina, kad visai nesunku ir jokių specialių žinių tam nereikia.
Ši paslauga nuo 2014 m. spalio 31 dienos atpigo ir dabar paraišką pateikti kainuoja 43 £. Jeigu keisite gyvenamąją vietą, reikės keisti ir adresą, kuris išspausintas ant vairuotojo pažymėjimo. Bet tai yra nemokama paslauga, už naują spausdinimą mokėti nereikės.
Pirmas etapas, norint gauti JK vairuotojo pažymėjimą yra D1 formos užpildymas. Ją galima gauti kiekviename pašto skyriuje arba užsisakyti iš https://www.gov.uk/dvlaforms. Forma bus atsiųsta paštu tiesiai į namus.
Šią formą reikia užpildyti labai krupščiai, prisegti savo vairuotojo pažymėjimą (bus grąžintas į Lietuvą) ir 43 £ mokestį. Sumokėti galima kortele arba pašto perlaida. Taip pat reikalaujama patvirtinti adresą, kuriame gyveni – tam tinka bet kokia komunalinių mokesčių sąskaita. Naujai atvykusiems užtenka pateikti duomenis žmogaus, kuris gali patvirtinti, kad tikrai gyveni kartu. Visus šiuos dokumentus reikia išsiųsti į DVLA skyrių adresu Swansea, SA99 1AD. Galiausiai, per keletą savaičių paštu bus atsiųstas naujas vairuotojo pažymėjimas.
Papildomos taisyklės vairuotojams
Jungtinėje Karalystėje taip pat skiriasi reikalavimai nuo galiojančių Lietuvos keliuose.
Visų pirma, kaip ir visur kitur, čia draudžiama vairuoti išgėrus. Anglijoje alkoholio limitas vairuotojams yra 0,8g alkoholio per litrą kraujo, arba 0,35g iškvėpimo. Vidutinis Europos šalių limitas yra apie 0,5g, o Lietuvoje – 0,4 g.
Greičio limitai miestuose yra 30 mylių (48km) per valandą, priemiesčiuose – 40 mylių (64km) per valandą, automagistralėse – 70 mylių (112 km) per valandą.
Ypatingai reikia atkreipti dėmesį į greitį ribojančius ženklus. Saugos diržus privaloma užsisekti tiek sėdintiems priekyje, tiek gale. Taip pat draudžiama naudotis mobiliuoju telefonu be laisvų rankų įrangos vairuojant.
Dažniausiai, lietuviai automobilių Anglijoje neregistruoja, kad išvengtų papildomų mokesčių. Tačiau, jei pateksi į avariją, jokių išmokų draudimas nemokės. Su Lietuvoje registruota transporto priemone važinėti Jk galima tik šešis mėnesius per metus.
Norint įrodyti, kiek laiko vairuotojas transporto priemone važinėjo šioje šalyje, reikia pateikti, pavyzdžiui, kelto arba Eurostar traukinio bilietus. Pareigūnai taip pat gali patikrinti, kada transporto priemonė kirto sieną susisiekę su JK Pasienio agentūra. Todėl mes patariame savo automobilį priregistruoti JK, norint išvengti nemalonumų.
_________________________
Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀