Kūčių tradicijos, Kalėdos Lietuva, Lietuva, Vilnius, Vilniaus eglutė
Tinklaraščio pradžios puslapis
Gyvenimas užsienyje
Gyvenimo užsienyje patarimai

5 lietuviškos Kūčių tradicijos: kurių iš jų laikotės ir jūs?

4 min. skaitinys
Calculator placeholder

Siųsti iš

Populiarios

All countries

Keitimo kursas

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Pervedimo mokestis

Nemokamai – – – 0.99 0.99 USD

Gavėjas gaus

Populiarios

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Bus gauta per 30 minučių

Kūčios – stebuklingas vakaras, kurį įprastai praleidžiame su pačiais artimiausiais žmonėmis. Tai – viena ilgaamžiškiausių lietuviškų švenčių, o iš seniausių laikų atkeliavę Kūčių tradicijos tebėra puoselėjamos iki šiol. Būtent apie jas šiandien ir pakalbėsime – aptarsime penkias populiariausias bei palyginsime jas su kitose šalyse žinomomis tradicijomis. 

Kūčių tradicijos: kūčios valgymas

Istorikų teigimu, žodį „kūčia“ mūsų protėviai pradėjo vartoti dar XII amžiuje. Tai – patiekalas, skirtas pavaišinti protėvių vėles, savotiška auka, kurią vėliau suvalgo patys aukotojai. Nuo jos prasidėdavo dvylikos ar trylikos patiekalų vakarienė. 

Tradiciškai, kūčia buvo gaminama iš įvairių javų, sumaišytų su medumi saldintu vandeniu. Nors daugelis ją laiko grynai lietuvišku papročiu, panašus patiekalas yra valgomas ir kitose šalyse. Rytų ortodoksų ir Bizantijos katalikų Kūčių tradicijos taip pat apima kūčios ruošimą ir valgymą – tiesą sakant, ukrainiečių etnografai tikina, kad patiekalo šaknys siekia neolito epochą.

Stalo ir namų paruošimas

Labai svarbi Kūčių tradicija – ypatingas stalo paruošimas. Ant jo paklojama šieno, kuris užtiesiamas staltiese. Ant stalo visada būdavo žvakių, kartais net ir nekultas rugių pėdas, po puodu pavožtas akmuo.

Nors dabar daugelis mūsų kalėdinę eglutę puošia gruodžio pradžioje, negalime nepaminėti ir šios Kūčių tradicijos: daugelyje šalių būtent Kalėdų išvakarės buvo laikas, skirtas eglutės puošimui. Taip buvo dėl to, kad senosios tradicijos skelbia, jog žalumą į namus galima neštis tik Kūčių išvakarėse. Toks paprotys buvo paplitęs daugelyje Europos šalių, nors išliko tik labiausiai tradicijas puoselėjančiuose namuose. 

Burtai

Kalbėdami apie Kūčių tradicijas, negalime nepaminėti burtų. Pats populiariausias, kurį greičiausiai žinome visi, yra šiaudo traukimas iš po staltiesės – ilgas šiaudas reiškia ilgą ir laimingą gyvenimą.

Kūčių naktį daugelis bandydavo nuspėti ir ateitį, o bene dažniausiai tam naudojamas būdas buvo būrimas iš vaško. Tam reikėdavo atlaužti gabalėlį vaško, įdėti jį į šaukštą ir palaikyti virš ugnies, kad ištirptų. Tada skystas vaškas pilamas į šalto vandens dubenį ir žiūrima, kokia figūra susiformavo – iš jos bandoma nusakyti, kas laukia ateinančiais metais.

Jaunuoliams Kūčių tradicijos dažnai asocijuojasi su meilės burtais. Pavyzdžiui, merginos po vakarienės išeidavo į kiemą ir klausydavosi, iš kurios pusės loja šunys – tai parodydavo, iš kur reikėtų tikėtis piršlių. Nusakyti, ar pasiseks meilėje, gali padėti ir kūčiukai. Tam reikia paimti jų saują ir suskaičiuoti. Jei pavyko paimti porinį skaičių, vadinasi, kitais metais sutiksite antrąją pusę, o jei neporinį – dar teks palūkėti. 

Ateities spėjimas

Senovėje žmonės Kūčių naktį labai gilindavosi į gamtos ženklus, taip bandydami nuspėti ateitį. Pavyzdžiui, žvaigždėtas dangus reiškė derlingus metus tiek ūkyje, tiek miške – čia buvo galima tikėtis daug grybų. Jei naktis pasitaikydavo vėjuota, kitąmet žmonės tikėdavosi rasti daug riešutų ir laukinių obuolių. 

Panašiai kaip ir kūčia, ateities spėjimas yra viena iš Kūčių tradicijų, daugiausiai paplitusių Rytų Europoje. Ir nors vargu, ar galime tikėti burtais, įsiklausyti į gamtos ženklus verta visada – tikėtina, kad tokie spėjimai gimė iš mūsų protėvių itin artimo ryšio su gamta, kuris ir leido jiems nuspėti ateitį.

Kūčių tradicijos: gyvūnai

Nuo pačių seniausių laikų, gyvūnai buvo laikoma svarbia Kūčių dalimi. Dar ir šiandien daug kas sako, kad vidurnaktį jie prabyla, ir tai vienintelė naktis metuose, kai galima pasiklausyti gyvūnų išminties.

Tačiau per Kūčias labai svarbu ir jais pasirūpinti. Kiekvienam gyvūnui ir gyvuliui reikia skirti dėmesio, juos pakalbinti ir, svarbiausia, užtikrinti, kad jie sočiai pavalgytų. Tikima, kad tai garantuos finansiškai sėkmingus ateinančius metus. Senovinės, kartais juokingos, o kartais – rimtį skatinančios Kūčių tradicijos – nuostabus būdas padaryti šią šventę dar ypatingesnę. Ir net jei iki šiol jų nesilaikėte, galbūt šiemet bus puiki proga išbandyti naują? 

________________

Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀

Apie autorių

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Pakvieskite draugus į TransferGo ir uždirbkite 22€